Aktualne porady prawne
11 lutego 2024
Tradycją, sięgającą epoki oświecenia jest podkreślanie prawa wszystkich obywateli do równego traktowania. Jest powszechnie przyjęte, że wszystkie osoby przebywające na terytorium danego państwa powinny być traktowane, przez organy tego państwa tak samo. Dotyczy to zasadniczo osób, które posiadają porównywalne kwalifikacje, podobne wykształcenie i ich sytuacja faktyczna jest zbliżona.
7 lipca 2023
Każdy musiał już kiedyś słyszeć pojęcie „stalkingu”. Jednak gdzie kończy się uczucie, a zaczyna stalking?. Sposób zachowania osoby uprawiającej stalking, określanej jako „stalker”, można scharakteryzować jako „ściganie”, „narzucanie się” i „zagrażanie”. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na sferę prywatną osoby, której to dotyka.
30 maja 2023
Większość osób otrzymując pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego uważa, że już nic nie da się zrobić. A to, jest największym błędem dłużnika. Często jest tak, że dopiero wtedy dłużnik dowiaduje się o tym, że jest coś winien, lub że został wydany nakaz zapłaty.
4 kwietnia 2023
Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z miejscem zameldowania, aczkolwiek te dwa miejsca powinny się pokrywać. Miejsce zameldowania określają odpowiednie przepisy prawa administracyjnego i wydane na ich podstawie decyzje administracyjne.
15 marca 2023
Kodeks Pracy przewiduje dwa warianty wypowiedzenia umowy przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
15 marca 2023
Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie karnym. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych bądź ograniczyć zakaz jedynie do niektórych z nich.
20 lipca 2022
Co powinien wiedzieć i zrobić właściciel, który posiada nieruchomość i chce zmienić przeznaczenie swojej nieruchomości? Przede wszystkim, na samym wstępie należy zaznaczyć, że na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717), wszelkie zmiany dotyczące zagospodarowania nieruchomości łącznie ze zmianami jej przeznaczenia są regulowane przez organy państwowe i samorządowe.
23 lutego 2021
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 05.12.2008 r., zmienionej ostatnio 30.12.2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) – dalej: u.z.z.z., kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.
23 lutego 2021
W języku potocznym bardzo często tytuł egzekucyjny jest mylony z tytułem wykonawczym i odwrotnie. Wiele osób traktuje te zwroty zamiennie, jako synonimy. W rzeczywistości są to dwa bardzo ważne terminy prawne, określające etapy na drodze dochodzenia roszczeń przez wierzyciela od dłużnika. Dokładne rozróżnienie i określenie mamy w art. 776 kodeksu postępowania cywilnego:” Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
17 lutego 2021
Pytanie: W 1977 roku mój ojciec kupił jeden hektar ziemi rolnej. Umowa została zawarta na piśmie. Umowa nie została zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ Urząd Gminy nie wyraził zgody na sprzedaż jednego hektara ziemi. Cała kwota, na jaką opiewała cena sprzedaży, za sprzedany grunt została uregulowana. Posiadam pokwitowanie odbioru należności przez poprzedniego właściciela. Od momentu sprzedaży ojciec zaczął uprawiać grunt i płacił jednocześnie podatek rolny. W ubiegłym roku spadkobiercy poprzedniego właściciela zażądali zwrotu ziemi, twierdząc, że są jej właścicielami. Czy jest to prawda i czy nie mam do tej ziemi żadnych praw? Co mam w tej sytuacji zrobić?
15 lutego 2021
Czy to prawda, że zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za długi spółki? Czy w przypadku, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie zapłaci mi za dostarczony towar lub wykonane usługi, to mogę domagać się zapłaty od członków zarządu?
11 lutego 2021
Rodzaje współwłasności i jej zniesienie. Własność rzeczy lub prawa może przysługiwać jednej osobie lub kilku osobom. W tym drugim przypadku mamy do czynienia ze współwłasnością. Reguluje tę kwestię art. 195 kodeksu cywilnego, który stanowi: własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
7 lutego 2021
Zapewne wiele osób bardzo często zadaje sobie pytanie – czy muszę mojego psa wyprowadzać na smyczy i w kagańcu? Czy to naprawdę jest konieczne? Najczęściej właściciele […]
7 lutego 2021
W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się kwestia odpowiedzialności za długi, które zostawił spadkodawca. Rozwiązania prawne, które istniały od dziesiątków lat nie budziły wątpliwości i status quo nie było kontestowane. Wraz z rozwojem gospodarki rynkowej, stare przepisy prawne w nowej sytuacji gospodarczej spowodowały narastanie nowego problemu, związanego z dziedziczeniem długów.
6 lutego 2021
Co powinien wiedzieć i zrobić właściciel, który posiada nieruchomość i chce zmienić przeznaczenie swojej nieruchomości?
6 lutego 2021
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy wskazuje w art 111 trzy przesłanki uzasadniające pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej. Pierwszą przesłankę stanowi trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej. W razie przeszkody przemijającej zachodzi podstawa nie do pozbawienia, ale do zawieszenia wykonywania władzy rodzicielskiej przewidzianej w art 110 k.r.o.
5 lutego 2021
Może najpierw określimy, w skrócie co to jest konstytucja, co reguluje, czy zawsze istniała i dlaczego przywiązujemy do niej tak wielką wagę? Pewnie zaskoczę większość czytelników, gdy stwierdzę, że wcale nie musi być konstytucji, aby dane państwo mogło dobrze funkcjonować. Konstytucja, jeżeli można tak określić jest stosunkowo nowym „wynalazkiem”.
4 lutego 2021
Prawo karne posługuje się różnymi określeniami w stosunku do osób będących w określonej sytuacji procesowej. Kodeks postępowania karnego w odniesieniu do osób, które są podejrzewane o popełnienie przestępstwa, posługuje się określeniami „podejrzany” i „oskarżony” (odpowiednio w postępowaniu w sprawach o wykroczenia: „podejrzany” i „obwiniony”).
1 lutego 2021
Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka.
2 stycznia 2021
Mimo że prawo spadkowe umożliwia spadkodawcy wskazanie następców prawnych w testamencie, częstszym tytułem dziedziczenia jest w praktyce ustawa. Kodeksowe reguły dziedziczenia ustawowego oparte zostały na więzach rodzinnych, jako że po spadkodawcy dziedziczą jego krewni i na równi z nimi małżonek (w pewnych warunkach dzieci małżonka) oraz osoby przysposobione.
13 lutego 2020
Mir domowy, czyli wolność niezakłóconego korzystania z domu, mieszkania czy innego lokalu, jest dobrem chronionym przez przepisy prawa karnego. Przestępstwo naruszenia miru domowego zostało spenalizowane w art. 193 kodeksu karnego. Występek ten należy do najstarszych zakazów karnych występujących w Europie.